درباره دوره رایناگ

رایناگ واژه‌ای است به زبان پهلوی (فارسی میانه) و صفت فاعلی از فعل “راینیدن” به معنی “اداره کردن و سازمان‌دهی کردن”. به‌طور دقیق‌تر به معنی آفریدن گام‌به‌گام آن چیزی است که در اندیشه وجود دارد. بر همین اساس، شرکت‌کنندگان در این دوره قرار است بیاموزند چگونه اندیشه‌های خود را به عمل تبدیل کنند.
به بیان ساده‌تر این دوره یک دوره مدیریت پروژه بر مبنای رویکرد چابک Agile است که در مدت 8 هفته افراد در آن با مبانی اولیه این شیوه مدیریت پروژه آشنا می‌شوند. در این دوره هر شخص یک پروژه واقعی برای خودش مشخص می‌کند و در طول دوره با حمایت مربیان آن را پیش خواهد برد.
آموختن این مهارت ازآن‌جهت اهمیت دارد که 90% کارهایی ما می‌خواهیم انجام دهیم نیازمند یک فرآیند مستمر و مداوم است. بیشتر کاری که برای فتح بزرگ‌ترین قله‌ها لازم است گذاشتن پایی جلو پای دیگر است و در این دوره می‌آموزیم چگونه مسیر و برنامه خود را مشخص کنیم و با استمرار به آن بپردازیم، چگونه پیشرفت خود را در مسیر رسیدن به هدف بازنگری کنیم و شیوه‌های خود را بهبود دهیم.

رویکرد دوره

مبنای اصلی این دوره رویکرد چابک Agile است. شیوه ای برای مدیریت پروژه که هدف آن ارائه بهترین خروجی بر مبنای خواست مخاطب در کوتاه‌ترین زمان و کمترین هزینه است. علاوه بر این رویکرد، مطالب تکمیلی دیگری نیز از حوزه‌های مختلف گردآوری‌شده و آموزش داده خواهد شد که ما را در پیشبرد پروژه‌ کمک خواهد کرد.

دستاورد دوره

دستاورد دوره برای شرکت‌کنندگان آموختن شیوه اجرا کردن پروژه‌های شخصی و کاری خواهد بود. در این دوره آن‌ها خواهند آموخت که چگونه پروژه خود را برنامه‌ریزی کنند، چطور گام‌به‌گام آن را اجرا کنند و درنهایت چطور از دستاوردهای خود بازخورد بگیرند و شیوه انجام پروژه خود را بازنگری کنند. به‌طور خلاصه می‌تواند دستاوردهای زیر را برای کسانی که در این دوره شرکت می‌کنند در نظر گرفت:

– شفاف شدن پروژه: این‌که این پروژه قرار است چه خروجی برای چه کسی داشته باشد و چه حاصلی خواهد داشت.
– تقسیم شدن پروژه به لایه‌ها و بخش‌های کوچک‌تر: خواهیم آموختن چگونه یک کار بزرگ نشدنی را به کارهای کوچک‌تر انجام‌شدنی تبدیل کنیم.
– اولویت‌بندی کارها: خواهیم آموخت چگونه انبوهی از کارها را به‌درستی اولویت‌بندی کنیم، به‌گونه‌ای که اطمینان داشته باشیم کاری که هم‌اکنون بر آن تمرکز کرده‌ایم مهم‌ترین کاری است که باید در راستای هدفمان انجام شود.
– تبدیل یک پروژه پیچیده به مسیری سرراست که بشود گام‌به‌گام آن را پیمود.
– کاهش هدر دهنده‌ها: متمرکز کردن زمان و منابع بر روی آن بخش‌هایی از پروژه که باید انجام شود و عدم اتلاف منابع بر روی کارهایی که ضرورتی ندارد و باعث اتلاف زمان خواهد شد.
– سرعت کسب دستاورد، چگونه با حذف هدر دهنده‌ها و تمرکز بر کارهایی پراهمیت‌تر در کوتاه‌ترین زمان به بهترین دستاورد برسیم.
– شیوه ارتباط با مخاطب پروژه، هر پروژه‌ای یک مخاطب، مشتری یا مصرف‌کننده دارد، در این دوره خواهیم آموخت چگونه با مخاطب پروژه خود ارتباط برقرار کنیم، چگونه نیازهای او را بسنجیم و بر مبنای نیازهای او پروژه خود را طراحی کنیم، چگونه از او در مورد خروجی پروژه بازخورد بگیریم و به بهترین محصولی که مناسب او باشد دست پیدا کنیم.
– چگونه شیوه انجام پروژه خود را بازنگری کنیم. چگونه مسائلی که مانع پیشرفت پروژه هستند یا دارند منابع ما را هدر می‌دهند را شناسایی کنیم و آن‌ها را از میان برداریم.
– انضباط شخصی و مدریت زمان: در این دوره با تله‌هایی که مانع تمرکز ما در پیشبرد پروژه خواهند شد آشنا خواهیم شد و راه عبور از آن‌ها را میاموزیم، همچنین شیوه مدیریت زمان را خواهیم آموخت.
– کاهش استرس و سردرگمی، تمرکز بر کارهای مهم و ثمربخش باعث این اطمینان خواهد شد که ما در مسیر درست هستیم و همین بسیاری استرس‌ها و نگرانی‌های ما را کاهش خواهد داد.

ساختار دوره

این دوره شامل 8 هفته است. در هر هفته 3 جلسه 45 دقیقه‌ای خواهیم داشت. جلسه‌ها در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 21:15 تا 22 برگزار خواهد شد. درمجموع این دوره شامل 18 ساعت هست. جلسات به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

شیوه آموزش

1. محتوای کاربردی

همان‌طور که گفته شد خروجی این دوره مهارت پیاده‌سازی یک پروژه در عمل خواهد بود، بنابراین تمام آنچه در این دوره آموزش داده می‌شود مطالبی خواهد بود که مستقیم یا غیرمستقیم بر روی عملکرد ما در پیشبرد پروژه تأثیر خواهند داشت. این مطالب، یا فن‌ها و ترفندهایی است که به دانستن آن‌ها برای پیشبرد پروژه نیاز داریم، یا دانش و نگرشی است که باعث خواهد شد نسبت به شیوه پیشبرد یک پروژه شفاف‌تر فکر کنیم. اما به‌شدت از ارائه تئوری‌ها و اطلاعاتی که در عمل کاربردی ندارد اجتناب خواهد شد.

2. آموختن در عمل

رویکرد این دوره آموختن با انجام دادن (Learning by Doing) است، به این معنی که همه‌چیز در عمل و در تمرین آموزش داده خواهد شد و همان‌طور که گفته شد هر چیزی که در عمل به درد بخورد ارائه خواهد شد. به همین دلیل هر کس برای ورود به دوره باید یک پروژه عملی برای خودش مشخص کند تا در عمل و اجرا مطالب را بیاموزد.

3. ساختن عادت و مهارت

همه ما انبوهی از دانسته‌ها داریم که به آن‌ها عمل نمی‌کنیم، مهم نیست ما چقدر می‌دانیم، مهم این است که چقدر به آن عمل می‌کنیم. در این دوره علاوه بر این‌که بر روی مهارت عملی کارخواهیم کرد بر روی ساختن عادت هم کارخواهیم کرد. به این معنی که آن‌قدر آن مهارت را انجام دهیم که به روتین کارکردن ما تبدیل شود و آن را ناخودآگاه انجام دهیم. به همین دلیل هم جلسه‌ها سه روز در هفته و کوتاه‌مدت است. چون عادت با استمرار، یادآوری و تکرار ایجاد می‌شود.

قواعد دوره

– بدون شک حضور به‌موقع بر سر جلسات اهمیت ویژه‌ای دارد. در این دوره به دلیل کوتاه بودن جلسات این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد، بنابراین درخواست می‌شود یک ربع قبل از شروع جلسه همه‌چیز را آماده و چک کنید و از وصل بودن اینترنت خود مطمئن شوید.
– حتماً باید به‌صورت تصویری در جلسه حضورداشته باشید. این‌ یکی از اصول مهم سبک مدیریت اجایل است، ارتباط رودررو تأثیر بسیاری در کیفیت جلسات خواهد داشت، پس قبل از جلسه همه‌چیز را برای انتقال تصویر خود آماده کنید.
– درصورتی‌که در یک جلسه امکان حضور ندارید حتماً از قبل اطلاع بدهید و اگر به هر دلیل امکان ادامه دوره را ندارید اطلاع دهید.